icon icon +48 534 179 555

ZELTEX Szybki pomiar białka i glutenu w zbożach


Po wejściu Polski do Unii Europejskiej otworzyły się nowe możliwości w zakresie obrotu zbożem na bazie ustandaryzowanych parametrów i nowego znaczenia nabrała kwestia znajomości wskaźników jakościowych w handlu zbożem. Ten rok szczególnie pokazuje, że zarobić można na zbożu o podwyższonym poziomie białka i glutenu, a znając parametry poszczególnych partii zboża można łatwo dopasować transze, aby uzyskać optymalny poziom zyskowności.

Dlatego Polski Farmer wprowadza na polski rynek rolniczy ekonomiczne, przenośne analizatory NIR umożliwiające pomiar wilgotności, białka i glutenu techniką NIR (ang. near infrared – bliska podczerwień). Na potrzeby agrobiznesu firma dedykuje model ZX50IQ charakteryzujący się najwyższą precyzją pomiarów spośród całej linii urządzeń amerykańskiej firmy Zeltex.

Użytkownicy urządzeń NIR doskonale wiedzą, że są one na tyle dobre, na ile dysponują kalibracją w oparciu o lokalne surowce. Jeśli urządzenia sprzedawane są z pakietową kalibracją fabryczną, często zdarza się, że wyniki pomiarów nie odzwierciedlają stanu faktycznego. Dlatego Polski Farmer zadbał o to, aby przeprowadzić kalibrację urządzenia w oparciu o krajowe analizy zbóż, a badania przeprowadzono w laboratoriach SGGW w Warszawie.

Jak wygląda w praktyce praca na urządzeniu ZX50IQ? Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy przenieść analizator do miejsca wykonania analiz. Urządzenie może być zasilane typowymi bateriami AA 1,5V albo poprzez zasilacz z sieci, a więc pomiar może się odbywać zarówno w laboratorium, jak i magazynie zbożowym czy nawet w warunkach polowych. Do badania pobiera się próbkę zboża o masie ok. 50-100g. Próbka trafia do specjalnej kasety, a następnie do analizatora. Dla zapewnienia wysokiej wierności pomiaru jedną próbkę prześwietla się promieniowaniem podczerwonym czterokrotnie, zmieniając kąt prześwietlenia próbki. Po kilkudziesięciu sekundach na ekranie można odczytać wartości wilgotności, białka i glutenu dla pszenicy oraz wilgotności i białka dla jęczmienia. Urządzenie przechowuje wyniki pomiarów z określeniem daty i czasu we własnej pamięci, można też wyniki wydrukować po instalacji drukarki albo przenieść je do pamięci komputera. Analizator posiada certyfikat ISO 9001, na całym świecie pracują tysiące tych urządzeń, niektóre z nich mają już ponad 20-letni staż pracy, co dowodzi dużej trwałości i niezawodności tych urządzeń. Warto dodać, że istnieje też odmiana analizatora o nazwie AccuHarvest, które może być instalowana bezpośrednio na kombajnie, co umożliwia tworzenie map plonów białka i glutenu, co jest doskonałą informacją wejściową do analizy potrzeb nawożenia azotowego w dużych gospodarstwach rolnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu rolnicy mogą proaktywnie kreować plony o określonych parametrach takich, jakich wymaga od nich handel i przetwórstwo rolne.

Kto może myśleć o zakupie analizatora? Jeśli w wyniku sortowania zbóż można poszczególne partie sprzedać drożej (przy różnicy 100zł/t, jakość paszowa vs. konsumpcyjna) to już obrót roczny w ilości 300-400t pszenicy oznacza zwrot kosztów zakupu analizatora. Polski Farmer przygotował też innowacyjny program wypożyczenia sprzętu, gdzie koszt wypożyczenia może być odliczony od kosztów zakupu w przypadku pozytywnej decyzji klienta. Polski Farmer zapewnia serwis gwarancyjny i szkolenie użytkowników sprzętu.

icon
dogodne finansowanie
icon
sprawdź przed zakupem
icon
możliwość wypożyczenia
shake
AKTUALNOŚCI

SZYBKA ANALIZA SKŁADU ZIAREN I ŻYWNOŚCI – O FIRMIE


W wyniku postępującej globalizacji produkcji rolniczej rośnie również konkurencja między gospodarstwami. Efektywność wymaga wykorzystywania każdego kawałka pola oraz jak najlepszego zagospodarowania posiadanego areału i dostępnych środków poprzez odpowiedni dobór nasion, nawozów i oprysków. Kolejnym wymogiem jest uwzględnienie zmienności w zakresie zasobności pól oraz rozpoznanie w czasie realnym bieżących potrzeby nawożenia azotowego.

Nasza firma zajmuje się promocją i wdrażaniem rozwiązań dla nowoczesnego rolnictwa mających na celu poprawę wydajności oraz konkurencyjności polskich gospodarstw. Staramy się wyszukiwać dla naszych Klientów i wdrażać najlepsze wzorce ze świata pozwalające obniżyć koszty produkcji, zoptymalizować wykorzystanie pól oraz lepiej wykorzystać czas i posiadane maszyny.

Przedsiębiorstwo Polski Farmer działa na rzecz poprawy dostępności nowych technologii dla rolnictwa precyzyjnego – aby korzystały z nich zarówno gospodarstwa wielkoobszarowe, jak i mniejsze gospodarstwa rodzinne.
 

Sprzedaż i wynajem analizatorów NIRJesteśmy dystrybutorem analizatorów NIR firmy Zeltex przeznaczonych do analizy składu chemicznego całych ziaren oraz mięsa, serów i żywności. Nasz sprzęt pozwala na precyzyjne i wygodne badanie m.in. zawartości wody, białka i glutenu w pszenicy, jęczmieniu i innych rodzajach zbóż i roślin oleistych. Oferujemy również urządzenia do analizy paliwa. Nasze analizatory są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych badań w laboratorium wymagających większych nakładów czasu i środków. Oferujemy również wynajem analizatorów Zeltex, dzięki czemu mogą Państwo wypróbować nasz sprzęt.

Naszą firmą zarządzają absolwenci Akademii Rolniczej w Lublinie, pracujący już od wielu lat w agrobiznesie.

Razem z Wami efektywnie pracujemy na rzecz poprawy konkurencyjności polskiego rolnictwa.

Zapraszamy do współpracy.
Strona główna | Wynajem sprzętu | Kontakt
design & code LemonArt.pl